FNIRSI DPOX180H (2-in-1) 2-ch Phosphor Oscilloscope (180 MHz)
Features
- 2-ch handheld oscilloscope & DDS signal generator
- 180 MHz bandwidth
- 500 MS/s sampling rate
- 20 MHz signal generator
- Innovative digital trigger system
- Cursor measurement function
- 5 mV sensitivity
- 50000 wfm/s waveform refresh rate
- 2.8" IPS full-vision high-definition display
- Built-in 4.2 V/3000 mAh lithium battery
- Automatic shutdown setting
- High-voltage anti-burning protection
Specifications
Analog bandwidth | 180 MHz
Maximum sampling rate | 500 MS/s
Input coupling | DC/AC
Rise time | 2.5s
Storage depth | 120 Kpts
Input impedance | 1 MQ-18 PF
Vertical sensitivity | 5 mV-10 V (1X)
Time base range | 5 nS~50 S
DC accuracy | ±2%
Time accuracy | +0.01%
Trigger detection | Digital trigger
Trigger mode | Auto/Single/Normal
Trigger edge | Rising/Falling
Measurement range | 40 mV~80 V (1X)
Screenshot storage | 90
Capture signal | 500
Screen size | 2.8 inch
Screen resolution | 320 x 240
Display technology | IPS full view
Expansion interface | USB transmission interface
Auto power off | 5 minutes - 2 hours
Firmware upgrade | Supported iso image upgrade
Charging requirements | 5 V/2 A
Battery capacity | 3000 mAh
Standby time | 3.5 hours at full charge
Signal Generator | 14 standard function signals
Waveform storage | 250 groups
Parameter measurement | 12 kinds
Dimensions | 135 x 90 x 40 mm
Digital Phosphor Oscilloscope
DDS Function Signal Generator
Included
- 1x FNIRSI DPOX180H phosphor oscilloscope
- 2x Probes (200 MHz)