Limitless Power: Programmable Power Supply UDP3305S-E delivers 2x 30V and 5A per Channel (review)
on
Overview and Short Specs of the UDP3305S-E
The Uni-T UDP3305S-E leaves virtually no wishes unfulfilled:- 2 channels with 0-30 V, 0-5 A each (Absolute max voltage 2x 33V and current 5.2 A)
- The individual channels can be switched in series or parallel. This provides up to 60 V / 5 A, or 30 V / 10 A.
- A third channel is intended for supplying digital circuits:
- 1.8V, 2.5V, 3.3V, and 5V are selectable
- Alternatively, a maximum of 3A at 0 and 6V is available
- Low Noise USB-A output (5V) at 2A max ("Channel 4")
- Large color display (4.3” TFT)
- Numerical keypad next to the adjustment wheel for quickly entering values
- Versatile programmability:
- Power on/off sequences – delay functionality
- Arbitrary voltage sequences
- Various interfaces: Ethernet, USB, RS232, and 4 digital control pins
- SCPI (Standard Commands for Programmable Instruments) compliant
- Size and weight: 23 × 36 × 18 cm; 12 kilograms
Design and User Interface
The device gives a solid impression. All buttons are made of rubber and provide noticeable tactile feedback. The rotary knob is easy to handle and allows for precise adjustments. The connectors have standard 19 mm (3/4") spacing, but they are not touch-proof safety sockets; they are the standard version.All relevant data for the three main channels can be displayed clearly and simultaneously on the screen. The functions of all buttons and menus are self-explanatory. The interface can be set to Chinese, English, and German. All menu entries are professionally translated, with some minor exceptions like “Templet” or “Eintreten” for “Enter” in German.
The display shows all modes and information simultaneously:
- Voltage, Current, Power for all channels
- Constant Voltage (CV) or Constant Current (CC) mode
- Sets/Limits for voltage or current
Additionally, the acoustics are very pleasant: After powering on, the fan starts up smoothly and hums very quietly. Even with an external load of up to 100 W, the fan hardly gets louder.
Serial and Parallel Mode
In normal mode, all channels are electrically isolated. Nevertheless, one of the most important features of the device is the ability to couple channels into serial or parallel mode with just one keystroke. In these modes, the following voltages and currents are possible:- Serial: 0… 60 V, 5 A max.
- Parallel: 0… 30 V, 10 A max.
Channel 3: Not Only for Digital Electronics and Microcontrollers
In contrast to many competing devices, which often provide just 3.3V or 5V on the 3rd channel, the UNI-T offers a complete channel, including continuous voltage selection and current limiting. Therefore, on channel 3, any voltage from 0 to 6V can be adjusted, with a maximum of 3A.However, for ease of use, the channel has an additional button with common presets for digital circuits:
U_set = 0 1.8, 2.5, 3.3, 5V
Accuracy and Noise of the UDP3305S-E
- Voltage: ±(0.03% + 10 mV)
- Current: ±(0.2% + 5 mA)
Readback Accuracy:
- Voltage: ±(0.03% + 10 mV)
- Current: ±(0.15% + 5 mA)
Besides accuracy, ripple and noise are important quality criteria. Ripple refers to the fluctuation caused by the charging and discharging cycles of the power supply output. In a linear power supply, this occurs at the frequency of the mains voltage, i.e., 50 Hz (Europe) or 60 Hz (U.S.). For switch-mode power supplies, the switching frequency dominates the voltage fluctuations.
The specification for the UDP3305S-E states:
Ur: < 350μVrms / 2mVpp
This could also be confirmed:
As the figure shows, the measured noise floor (@ 20 V, 3 A output) is well within the specified values.
Current Limit and Protection
Uni-T UDP3305S-E Power On/Off Behavior
The startup behavior of a PSU is crucial, as even a slight overshoot might damage a sensitive load. Nevertheless, the behavior of the UDP3305S-E is flawless. It shows a smooth voltage rise. Figure 7 presents an example of a 10 V startup on Channel 1.
Voltage Stability at Load Change
During a load increase from 0 to 3 A, the output voltage variation is less than 0.2%. This is an excellent value, which is even hard to measure without special lab equipment. A five-digit voltmeter showed the following results:| No Load [V] | 3 A Load [V] |
|---|---|
Programming and Software Control
2. Square Wave
3. Ramp
4. Step up
5. Step down
6. Step up/down
7. Exponential up
8. Exponential down
Via the "UTILITY" -> "Monitor" menu, conditions for three different actions can be set:
- Output Off
- Warning message
- Beeper (sound signal)
Software and Firmware
The power supply offers three different interfaces for this purpose:
- USB
- RS-232
- LAN
Pros and Cons of the UDP3305S-E
Pros:- Serial and parallel mode with one keystroke
- High total power of up to 328 W
- Very low noise and excellent voltage stability
- Extensive programming capabilities
Cons:
- No safety banana jacks at voltages up to 64 V!